Komunia na rękę

Zalecamy za Komisją Episkopatu Polski, aby Komunię św. przyjmować na rękę. Uczyńmy z naszych dłoni tron dla Pana Jezusa i przyjmijmy Go do rąk.

Prosimy lewą dłoń położyć na prawej tak, by później móc spożyć prawą ręką Ciało Pana Jezusa. Spożywamy Ciało Pańskie w obecności kapłana, chwytając Świętą Hostię dłonią spod spodu. Sprawdzamy, czy żadna cząstka Jezusa Eucharystycznego nie została nam na dłoni, Jeśli tak, to spożywamy i okruchy Niebiańskiego Chleba.

Ważna jest higiena. Kapłani przed sprawowaniem Eucharystii odkażają ręce. Wystarczy jedna kropelka osoby zarażonej, by zarazki się dalej rozprzestrzeniały. Nie wiemy, kto z nas może być zarażony, ponieważ przez 2 tygodnie choroba nie daje o sobie znać.

Niech to będzie zachęta, żebyśmy dzisiaj i w najbliższych dniach odważyli się przyjąć Pana Jezusa na rękę. To nie uwłacza Jego godności. On rozumie to, jest Bogiem czułym, serdecznym.

Szanujemy wrażliwość wszystkich. Osoby, które nie mogą tego uczynić, prosimy by podchodziły nawami bocznymi. Najpierw Komunia św. będzie udzielana osobom przyjmującym na rękę, a potem przyjmującym do ust.

O przyjmowaniu Pana Jezusa na dłonie, mówi już św. Cyryl Jerozolimski ( IV w.). Właśnie o tym, aby uczynić tron dla Niego krzyżując swoje ręce. Aby ze swoich rąk uczynić krzyż, na którym również był ukrzyżowany Chrystus. Włączajmy się w mękę Chrystusa chociażby przez wyrzeczenie się przyjęcia Komunii św. do ust, co dla niektórych może być trudne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *