FRANCISZKAŃSKI ZAKON ŚWIECKICH

Nowy Zakon w Grodzisku Mazowieckim

W parafii Miłosierdzia Bożego istnieje wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, którą zdecydował się założyć poprzedni proboszcz parafii ks. Adam Szczygielski. III Zakon Franciszkański, bo tak też ruch ten nazywają, został założony w 1221 roku przez św. Franciszka z Asyżu, a więc istnieje już prawie 800 lat. Przez ten czas wydał ze swych szeregów wielu świętych i błogosławionych.

Do III Zakonu Franciszkańskiego mogą należeć ludzie wszystkich stanów i zawodów. Bywali w nim królowie, wybitni mężowie stanu, politycy, generałowie jak i zwykli ludzie rzemieślnicy, rolnicy, służący. Mogą też należeć do niego osoby duchowne. Kilku papieży było tercjarzami franciszkańskimi, był nim ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński i liczni księża diecezjalni.

Żeby zostać świeckim franciszkaninem czy franciszkanką trzeba być praktykującym katolikiem, może to być osoba samotna lub żyjąca w rodzinie. Powinna też uczestniczyć w życiu sakramentalnym Kościoła. Wiek nie odgrywa większej roli. Kto chce pogłębić swoją wiarę, życie modlitewne i więź z Bogiem, w naszym Zakonie znajdzie do tego doskonałe warunki. Jak na prawdziwy zakon przystało jest tu okres wprowadzenia czyli postulat, potem rok nowicjatu i składamy profesję.

Duchowość nasza polega na naśladowaniu Pana naszego Jezusa Chrystusa za wzorem św. Franciszka z Asyżu i ma charakter pokutny. W Zakonie mamy dwa zadania: praca nad własnym uświęceniem i apostolat, który polega na tym, abyśmy w swoich środowiskach własną postawą wskazywali, że należymy do Boga. Naszym zawołaniem i pozdrowieniem są słowa: „Pokój i Dobro”, które powinniśmy nieść wszędzie dokąd pójdziemy. Nasza Grodziska wspólnota liczy obecnie 20 osób, należy do Regionu Warszawskiego. Opiekunem jest ksiądz proboszcz. Wszystkich sympatyków św. Franciszka i tych, którzy chcą zostać świeckimi franciszkanami zapraszamy serdecznie na nasze spotkania.

Spotkania formacyjne odbywają się w ostatnią sobotę miesiąca o godz. 9:00  w sali katechetycznej. Przełożoną wspólnoty, wybraną na ostatniej Kapitule Zakonu, jest s. Janina Marszałek.

Z braterskim pozdrowieniem Pokój i Dobro

  http://fzs.info.pl/