ŚLUB – MAŁŻEŃSTWO – PRZYGOTOWANIE

5 Odpowiedzialne rodzicielstwo. 21 marca 2021
6 Naturalne planowanie rodziny. 11 kwietnia 2021
7 Dzieci i tworzenie środowiska wychowawczego. 18 kwietnia 2021
8 Kształtowanie życia religijnego. (tradycje, obyczaje, organizacja życia religijnego w domu). 25 kwietnia 2021
9 Kościół to My. Bóg chce nas zbawić w Kościele. 2 maja 2021
10 Liturgia Sakramentu małżeństwa. 9 maja 2021
11 Dzień skupienia dla narzeczonych. 16 maja 2021

Etapy przygotowania do małżeństwa:

1. DECYZJA
    Po podjęciu decyzji o zawarciu Sakramentu Małżeństwa, narzeczeni zgłaszają się do kancelarii naszej Parafii, ul. Orzeszkowej 10 w celu rezerwacji terminu ślubu. Bezpośrednio, po ustaleniu terminu ślubu, w najbliższą środę, rezerwują terminy wizyt w Poradni Życia Rodzinnego – informacje znajdziesz – tutaj
  2. KURS PRZEDMAŁŻEŃSKI
    Kurs przedmałżeński w naszej parafii – termin zostanie podany po ustaleniu.
    Istnieje możliwość odbycia kursu przedmałżeńskiego w innym ośrodku duszpasterskim, przyjmujemy zaświadczenia z kursów polecanych  na stronie archidiecezji – informacje znajdziesz – tutaj oraz z kursów realizowanych przez ojców dominikanów na freta – informacje znajdziesz tutaj
  3. URZĄD STANU CYWILNEGO
    Nie wcześniej niż pół roku przed ślubem narzeczeni zgłaszają się do Urzędu Stanu Cywilnego w celu dokonania formalności wynikających z prawa cywilnego, tj: otrzymania „Zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa” – cywilnego oraz złożenia oświadczeń o nazwiskach stron i dzieci po zawarciu małżeństwa (Zaświadczenie jest ważne przez sześć miesięcy).

4. PROTOKÓŁ KANONICZNEGO BADANIA NARZECZONYCH
    Na trzy miesiące przed ślubem zgłaszają się w kancelarii Parafii w celu spisania Protokołu Kanonicznego Badania Narzeczonych. Powinni ze sobą przynieść:
    – Dowody osobiste

– Świadectwa Chrztu Świętego z adnotacją o bierzmowaniu, (jeśli byli ochrzczeni w innej Parafii – ważne 6 miesięcy od daty wydania)
    – Świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego i spotkań w Poradni Życia Rodzinnego,
    – Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (ważne 6 miesięcy od daty wydania),
    – Wdowiec lub wdowa wypisy aktu zbonu zmarłego małżonka również akt kościelny z parafii pogrzebu,
    – Niepełnoletni (przed ukończeniem 18 roku życia) pozwolenie sądu i rodziców lub prawowitych opiekunów,
    – Jeśli narzeczony i narzeczona są spoza parafii, a pragną zawrzeć sakrament małżeństwa w naszym kościele, zgłaszają się do kancelarii parafii narzeczonej lub narzeczonego, spisują protokół kanonicznego badania narzeczonych i po wygłoszeniu zapowiedzi proszą o licencję, czyli zgodę na udzielenie Ślubu w naszej parafii.
  5. SPISANIE AKTU MAŁŻEŃSTWA I USTALENIE SZCZEGÓŁÓW CEREMONI
    W tygodniu przed ślubem, w poniedziałek lub wtorek, (nie później), narzeczeni przybywają do kancelarii Parafii w celu spisania aktu ślubu. Jeżeli narzeczeni pragną ofiarować kwiaty na swój ślub lub udekorować nimi kościół, co jest praktyką godną polecenia, podobnie jak w innych parafiach, zgłaszają ten zamiar do księdza w kancelarii podczas spisywania aktu ślubu (poniedziałek lub wtorek), otrzymują numer telefonu i nawiązują kontakt z Zespołem Dekoracyjnym Kościoła z naszej Parafii.

6. PRZYSTĄPIENIE DO SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA
  7. DUCHOWA TROSKA O JEDNOŚĆ MAŁŻEŃSTWA
    Zachęcamy Małżonków do pamięci o rocznicach małżeńskich. Podkreślając rocznicę możemy zamówić Mszę Świętą indywidualnie lub we wspólnocie z innymi małżeństwami. W naszej parafii w intencji małżeństw obchodzących kolejną rocznicę ślubu lub jubileusz, jest odprawiana Msza św. dziękczynna w Drugi Dzień Świąt Wielkanocnych i w ostatnią niedzielę września, o godz. 13:00. Na Mszę św. zapraszamy małżonków razem ze swoimi rodzinami. Jest to święto naszych parafialnych rodzin.

Uwaga: W związku z sakralnym charakterem kościoła nie można dekorować go sztucznymi kwiatami, bramkami, balonikami itp kiczem. Rozrzucanie plastikowych kwiatków, confetti i ryżu przed  kościołem jest surowo zabronione! Grożą za to wysokie kary administracyjne. Parafia solidaryzuje się z działaniami obrońców przyrody.